Tansiyon had safhada: İsrail’den peş peşe Türkiye kararları

Ticaret Bakanlığı, İsrail ile tüm ticaretin durdurulduğunu açıkladı. Açıklamada, “Devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri durdurulmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL’DEN KARŞI HAMLE

Türkiye’nin İsrail’e karşı aldığı bu kararın ardından, Tel Aviv yönetimi harekete geçti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberinde, “Dışişleri Bakanı Katz, Bakanlığın Genel Müdürü’ne “Türk Komitesi” kurulması talimatını verdi. Bugün, Türk ekonomisine zarar vereceği düşünülen çok sayıda önemli ve uygulanabilir kararın alınmasının beklendiği bir toplantı/tartışma yapılacak.” denildi.

TÜRKİYE’Yİ OECD’YE ŞİKAYET ETTİLER

İsrail Ekonomi Bakanı Nir Barkat da İsrail ile ticareti durdurma kararı nedeniyle, Ankara’yı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann’a şikayet etti.

Barkat, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Kısa bir süre önce, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Matthias Korman’la görüştüm. Ülkeler arasındaki deniz ticaretini tek taraflı olarak durdurma kararı nedeniyle Türkiye’ye karşı Korman’a şikayette bulundum. Erdoğan, deniz ticareti yasalarını açıkça ihlal eden ve küresel arzın sürekliliğini sekteye uğratan bir kararla, tüm Avrupa’ya zarar veren Yahudi karşıtı bir diktatördür. Ülkeler arasındaki deniz ticaretinin durması, esas olarak, Türkiye’deki fabrikalarından İsrail’e mal gönderemeyecek olan Avrupalı ​​şirketleri etkiliyor. Erdoğan’ın, tüm Avrupa ekonomisine zarar veren kararı nedeniyle, OECD’nin Türkiye’ye karşı harekete geçmesini bekliyoruz. Avrupa, diktatör Erdoğan’a sınırlama getirmeli.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A “DİKTATÖR” DEDİLER

İsrail Dışileri Bakanı Israel Katz, Türkiye’nin kararı sonrası dün akşam X’teki paylaşımında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “diktatör” diyerek, “İsrail’in ithalat ve ihracatına yönelik limanları bloke ederek anlaşmaları çiğniyor. Ancak Türk halkının ve iş adamlarının çıkarlarını hiçe sayan, uluslararası ticaret anlaşmalarını hiçe sayan bir diktatör böyle davranır.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir