Altında Gergin Bekleyiş! Gözler Kritik Veride

Altın fiyatları, ABD enflasyon verisi öncesi dar bantta hareket ederken, sürpriz gelecek bir veriyle piyasalarda oynaklık yaşanması bekleniyor.

Altın fiyatları, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda ipucu vermesi beklenen ABD enflasyon verisi öncesinde büyük işlemler yapmaktan kaçınmalarıyla dar aralıkta seyretti. ABD ekim ayı enflasyon verisi bugün Türkiye saati ile (TSİ) 16.30’da açıklanacak.

Altının ons fiyatı bugünkü işlemlerde 1943 dolara kadar gerilerken; saat 09.02 itibarıyla 0,11 düşüşle 1944 dolardan işlem gördü.

Altının gram fiyatı ise, aynı dakikalarda yüzde 0,04 kayıpla 1788 liradan alıcı buluyor.

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “ABD enflasyon verisi açıklanacak. Acaba enflasyon rakamından sonra ons altın tarafında düşüşler devam edip 1.908 dolar destek seviyesine gerileyecek mi?” sorusunu yöneltip değerlendirmelerde bulundu.

Altına yönelik açıklamalarda bulunan uzman isim konuşmasına önceki uyarılarını hatırlatarak başladı:

“Gram altın tarafında 1.830 lira destek seviyesi vardı. ‘Bu hafta altın tarafını bitirmemiz gerekiyor!’ şeklinde uyarılarım vardı. Hem gram tarafında hem de ons tarafında bugün satışların gerçekleştiğini gördük hep beraber. Altının ons fiyatındaki beklentim 1.930 dolar güçlü destek seviyesi.”

“BU SORUNUN CEVABI YOK, ZAR ATMAYA DA GEREK YOK!”

Bugün ABD enflasyon verilerinin açıklanacağını vurgulayan uzman isim şu ifadeleri kullandı:

“Amerika enflasyon verisi açıklanacak. Acaba enflasyon rakamından sonra ons altın tarafında düşüşler devam edip 1.908 dolar destek seviyesine gerileyecek mi? Bu sorunun cevabını arayacağım. 1.960 dolar direnci yukarı yönlü kırılırsa da yukarıda 1.980 direnci var. Enflasyon rakamı açıklanmadan bu sorunun cevabı yok. Zar atmaya da gerek yok. O yüzden görelim ölelim.

“BU HAFTA ALTIN ALIM İŞİNİ BİTİRMEK GEREKİYOR!”

Enflasyon verisi açıklansın piyasanın tepkisini görelim. Gram altın ise 1.838 – 1.844 lira seviyesinde. Bu hafta altın alım işini bitirmek gerekiyor. Çünkü bundan sonra fırsatlar vermeyebilir. Her ne kadar ons altında geri çekilme olsa da gram altın düşüşleri sınırlı oluyor. Dolayısıyla dolar TL kuru güçlü olduğu için aynı etkileşimi, aynı düşüş trendini gram altında beklemeyin. Dolayısıyla 1.830 lira destek seviyesi var, aşağıda 1.820 lira destek seviyesi var. Buralar ‘finish’, son. Bundan sonra trend yukarı. Hedef 1.880 lira. Ondan sonra 1.920 lira. Yukarı yönlü hareketlerine devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir