40 yıldır inşaatı bitmeyen oteli Serdar Bilgili satın aldı

İnşaatı 40 yıldır tamamlanamayan ve ‘bitmeyen otel’ olarak nitelendirilen Ankara’daki Büyük Çankaya Oteli satıldı.

Levent Çelikay’ın haberine göre, iş insanı Ahmet Hattat’ın sahibi olduğu Büyük Çankaya Oteli’ni Bilgili Holding’in sahibi Serdar Bilgili satın aldı.

Yapımına 1984 yılında başlanan Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne komşu olan ‘bitmeyen otel’, 2021 yılında Yargıtay kararıyla Alman Aareal Bank’a geçmişti.

Otelin satışını Ahmet Hattat’ın 3 çocuğundan biri olan Füsun Hattat doğruladı. Serdar Biligili konuyla ilgil açıklama yapmazken, otelin ne kadara satın alındığı ise bilinmiyor.

5 CUMHURBAŞKANI, 9 BAŞBAKAN GÖRDÜ

Otelin eski sahibi Ahmet Hattat, Türkiye’nin 80 darbesi sonrası yeniden yapılandığı yıllarda, Başkent Ankara’ya 5 yıldızlı bir otel yapılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından görevlendirildi.

Ahmet Hattat, kendi arazisi olan arsanın üzerine otelin yapımına başladı. Ancak inşaat boyunca birçok zorlukla karşılaştı. Otelin otoparkı nedeniyle 10 yıl boyunca Yargıtay kararı beklemek zorunda kaldı.

2001 yılında Ritz Carlton Oteller Grubu ile otelin işletmesi için ön anlaşma imzaladı. Ancak 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika’daki İkiz Kuleler’in vurulmasıyla dünyayı saran panik havası, Ritz yöneticilerinin anlaşmadan vazgeçmesine neden oldu.

Bu ve benzeri gelişmeler sonucunda inşaatı tamamlanamayan Büyük Çankaya Oteli, 2021 yılında Aareal Bank’a geçti.

Bugüne kadar 5 Cumhurbaşkanı, 9 Başbakan ve 13 Genelkurmay Başkanı emekli eden bu otelin geleceği, yeni sahibi Serdar Bilgili’nin nasıl bir proje yapacağına bağlı olarak şekillenecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir