WhatsApp’ta Sesli Mesajları Metine Çeviren Özellik

WhatsApp, son zamanlarda uygulamaya getirdiği güncellemelerle birçok yeniliği kullanıcılara sunmaya devam ediyor. Uygulama son olarak WhatsApp gruplarına son kullanma tarihi belirleme özelliği getirmişti. Şimdi ise sesli mesajlarla ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. 

WhatsApp sesli mesajları, özellikle mesaj yazamayacağımız durumlarda imdadımıza yetişiyor. Ancak bir de işin başka bir boyutu var. Karşı taraftan gelen sesli mesajları her zaman o an dinleme imkanı bulamıyoruz. Bu da bazen sesli mesajları saatler sonra dinleyebildiğimiz anlamına geliyor. İşte şirket, bu sorunu çözen yeni bir beta sürümü yayınladı. Özelliğe göre artık sesli mesaj içeriklerini metin halinde de görme imkanına sahip olacağız.

WhatsApp’ta artık sesli mesajların içeriğini, metin olarak da görebileceğiz

WhatsApp beta programı aracılığıyla yeni bir güncelleme sunarak uygulama sürümünü iOS 23.3.0.73’e yükseltti. Yeni beta sürümüyle, kullanıcıların çok fazla işine yarayacak yeni bir özellik duyuruldu. Kullanıcılar, güncellemeyle birlikte sesli mesajları dinleyemedikleri durumlarda mesajın içeriğine metin olarak ulaşabilecek. 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, sesli mesajların içeriği mesaj balonunun altına eklenecek. Bu özellik, sürüm güncellemesi yapıldıktan sonra varsayılan olarak kullanıcılara sunulacak. Ancak yine de özelliği kapatmak isteyen kullanıcılar, bu hakka da sahip olacak. 

Özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar, Ayarlar > Sohbetler > Sesli Mesaj Deşifreleri kısmından özelliği devre dışı bırakabilecekler.

Sesli mesajlar arasında da arama yapabileceksiniz

Sesli mesajların metin haline dönüşmesi, aynı zamanda başka bir kolaylığı daha beraberinde getiriyor. Sesli sohbetin metin olarak yer alması, mesajın içeriği hakkında sohbette arama yapmanıza da olanak tanıyor. 

Bu, bir kullanıcının uzun bir sesli not içerisinde belirli bir bilgiyi aradığında veya aradığı içeriğin hangi sesli notta bulunduğunu hatırlamadığında epey işine yarayacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumda, arama çubuğunu kullanarak ilgili anahtar kelimeyi veya ifadeyi aratarak mesaja ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında sesli mesajların metin halleri de aynı sohbet mesajları gibi uçtan uca şifreleme ile korunacak.

Şu an için sesli notları yazıya dökme özelliği, TestFlight uygulamasından iOS için WhatsApp betanın en son sürümünü yükleyen bazı beta test kullanıcıları için mevcut. Ancak önümüzdeki haftalarda daha da fazla kullanıcıya sunulacağını söyleyebiliriz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir