Vatandaş Neden Dolar ve Altın Alıyor? İşte Bu Yüzden Dedi, TL’deki Erimeyi Böyle Anlattı!

Merkez Bankası’nın faiz artırımları, Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkış adımları, vatandaşın parasını TL olarak tutmasına yetmiyor.

Ekonomim köşe yazarı Alaattin Aktaş “Sonra da vatandaş niye döviz alıyor, niye altın alıyor; işte bu yüzden!” başlıklı yazısında Türk Lirası’ndaki erimeyi rakamlarla anlattı.

Erimeyi grafiklerle anlatan Aktaş “TL cinsi mevduatı tercih eden enflasyon karşısında yenik düşüyor; hele hele son yıllardaki durum tam bir felaket” dedi.

Aktaş’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

EYLÜL SONU HESABI ŞOKE EDİYOR!

“Vatandaş kararlı; ekonomi yönetiminin sözünü de dinliyor, TL’de durmaya devam ediyor. Ama 2017 ile birlikte gidişat değişiyor, dalgalı bir seyir başlıyor.

Enflasyon yüksek ama bankadaki parasına enflasyonun çok altında faiz veriliyor. Zaman zaman bankadaki TL mevduatını çekmeyi düşünüyor ama sonra yine vazgeçiyor.
Bu kararlı ve azimli vatandaş 2023’ün eylül ayı sonunda alıyor eline kağıdı kalemi, bir hesap yapıyor. Olan bitenin ve reel olarak kayba uğradığının farkında ama doğrusu bu kadarını o da beklemiyor. Tahmin ettiğinin ötesinde bir kaybı var.

2016 sonunda 176 lira olarak hesapladığı, bir ara düştükten sonra 2019 sonunda 174 lira olan parası, öyle bir erimiş ki, eylül ayı sonunda reel olarak, alım gücü olarak 76 liraya inmiş.

2019 sonunda 174 lira, eylül 2023’te 76 lira!

Dört yılda elindeki 174 liranın neredeyse 100 lirası gitmiş!

Yani 2019’daki parası 100 lira ise, eylül 2023’te bu para 43 liraya inmiş!

DÖRT YILDA YÜZDE 57 KAYIP!

2003 sonundaki 100 lira ise yirmi yıl sonra reel olarak 76 liraya gerilemiş, yani paranın dörtte birini enfl asyon yutmuş!

Şimdi o vatandaş başını ellerinin arasına almış düşünüyor:

“TL mevduatı tercih etmekle paramın dört yılda reel olarak yarıdan fazlasını, yirmi yılda dörtte birini kaybettiğime göre bu para birilerinin cebine mi girdi?”

Belki de tüm TL mevduat sahipleri bu soruyu kendilerine sormalı… “Benim bankadaki parama enfl asyonun çok altında faiz verildi, ben kaybettim; peki benim param sayesinde kim para kazandı? Bu, hatalı bir politika mıydı, yoksa özellikle mi yapıldı? Ve TL’de durduğum için beni niye cezalandırdınız?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir