‘TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü’ Egemen Berköz’ün

Türk Tabipleri Birliği’nin 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren şair ve doktor Behçet Aysan anısına verdiği TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne bu yıl Egemen Berköz’ün ‘Yalnızlık Tanımları’ kitabı değer görüldü.

Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Turgay Fişekçi, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen’den oluşan Seçici Kurul, 11 Nisan 2023’te uzaktan erişimle yaptığı toplantıda, ödüle başvuran yapıtların yanında geçtiğimiz yıl yayımlanan kitapları da değerlendirdi.

TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nun tutanağında şöyle denildi: “65 yıla yaklaşan şiir uğraşısının sesini hep bir meşale olarak içinde taşıyan, günlük yaşantının katmanlarından yakaladığı ayrıntılı gözlemlerle bu ateşi sürekli besleyen, kendi kişiselliğinin ötesinde çoğul olanı ortaklaşa kılan, duru söyleyişiyle bu kitabında da Türk şiirindeki ayrıcalıklı yerini pekiştiren Egemen Berköz’ün, “Yalnızlık Tanımları” kitabına oybirliğiyle verilmesini uygun buldu.”

TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak törenle sahibine verilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir